wtorek, 1 grudnia 2015

Andrzejki 2015

SPOTKANIE ANDRZEJKOWE Z UDZIAŁEM RODZICÓW ORAZ PAŃ Z KOŁA AKTYWNYCH KOBIET                                          W ROLI CYGANEK.


Załączam opracowany scenariusz spotkania.



Scenariusz spotkania andrzejkowego w grupie dzieci czteroletnich
z udziałem rodziców oraz pań z Koła Aktywnych Kobiet.
Data: 27 listopada 2015 r. ,godz. 930.
Temat spotkania: „Wróżby i cygańskie rytmy”.
Cel ogólny:  Zapoznanie dzieci ze zwyczajami i tradycjami andrzejkowymi poprzez uczestnictwo w zabawach, wróżbach i konkursach.

Cele operacyjne:
- przejawia, w miarę swoich możliwości, zainteresowanie wybranymi zabytkami i dziełami sztuki oraz tradycjami i obrzędami ludowymi ze swojego regionu;
- śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;
- wie, jak należy się zachować na uroczystościach, np. na koncercie, festynie, przedstawieniu, w teatrze, w kinie;
- potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach;
- obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy;
- przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;

Metody pracy:
podające: objaśnienie, opowiadanie;
poszukujące: pogadanka, rozmowa;
eksponujące:
- impresyjne: ekspozycje utworów muzycznych, strojów, rekwizytów;
- ekspresyjne: twórczość muzyczna;
praktyczne: realizacja zadań wytwórczych;

Formy pracy:
- indywidualna,
- zespołowa,
- zbiorowa

Środki dydaktyczne:
serduszka z imionami na tasiemkach;
buty przedszkolaków, bilety;
roztopiony wosk, miska z wodą, klucze ozdobione przez przedszkolaków, podkowa;
kolorowe flamastry;
karty z doklejonymi przedmiotami: cukierek, piórko, ziarenko pieprzu, muszelka, kamyk, grosik;
kolorowe kubeczki, moneta, grzebień, różaniec, metr krawiecki, owoc, długopis;
ciasteczka z karteczką z wróżbą;
jabłka, noże;
kawałki sznurka, stoper;
obręcz, czerwone i niebieskie kartki papieru;
podziękowanie i symboliczne upominki dla pań z Koła Aktywnych Kobiet oraz opiekuna stażu;
nagrania muzyki romskiej;

Przebieg spotkania:

1. Powitanie zaproszonych gości: rodziców oraz pań z Koła Aktywnych Kobiet, opiekuna stażu p. Barbary Korona i przedszkolaków przez nauczyciela prowadzącego zajęcia.
2. Zapoznanie uczestników spotkania z tradycjami andrzejkowymi przez panią z Koła  Aktywnych Kobiet oraz zaproszenie dzieci do wspólnej zabawy.
Są różne sposoby, żeby się dowiedzieć, co nas czeka w przyszłości.                    Można pójść do wróżki, która ma czarnego kota i szklaną kulę.                         Można zapytać Cyganki, która wróży z kart i ręki.                                              Można też wróżyć sobie samemu, ale trzeba to robić w czasie niezwykłym.         Do dzisiaj przetrwała jedynie tradycja andrzejkowa, będąca zabawą połączoną ze wspólnymi wróżbami dziewcząt i chłopców. Obecnie andrzejki są wesołym spotkaniem towarzyskim dostarczającym wielu przeżyć i emocji.          
 Zapraszam więc i Was na wspólną zabawę andrzejkową.

3. Prezentacja wybranych układów tanecznych do nagrań muzyki romskiej przez panie z Koła Aktywnych Kobiet, zaproszenie pozostałych uczestników spotkania do wspólnej zabawy.

4. Wróżby andrzejkowe:

- wróżba „Serca” dla dzieci:
Losowanie serduszek z imionami (dziewczynki z imieniem chłopca,                          a chłopcy z imieniem dziewczynki), poznanie imienia swojej przyszłej sympatii.
Zawieszenie sobie na szyi wybranego serduszka.

- wróżba „Buty” dla dzieci:
Grupę dzieci czteroletnich dzielimy na chłopców i dziewczynki, każdy uczestnik zabawy zdejmuje z nogi lewy bucik. Wszystkie dziewczynki jednocześnie rzucają swoje buty w kierunku drzwi, właścicielka buta, który upadł najdalej za drzwiami otrzymuje w nagrodę bilet, symbolizujący wyjazd w daleką podróż. W ten sam sposób prowadzimy zabawę z chłopcami.

- wróżba „Obierzyny z jabłek” dla rodziców:
Chętne osoby obierają po jednym jabłku – uzyskaną obierzynę przerzucają przez lewe ramię i oglądają uzyskany kształt/ literę.

5. Tańce przy muzyce „Cygańskie rytmy” w wykonaniu pań                                            z Koła Aktywnych Kobiet oraz dzieci i ich opiekunów.

6. Wróżby andrzejkowe:

- wróżba „Lanie wosku” dla dzieci i chętnych rodziców:
Nauczycielka recytuje fragment wiersza B. Formy:

Andrzejkowe mamy święto,
Co się dzisiaj nam wywróży?
Mamy miskę pełną wody,
Wosk w garnuszku i klucz duży.
     Wosk lejemy, wosk lejemy…
    Zaraz wszyscy się dowiedzą,
    Co nam wróżby, co nam wróżby
    Co nam wróżby przepowiedzą.

    Tradycja mówi, że wosk lejemy przez ucho klucza (klucz – symbol zamknięcia sekretu, tajemnicy). Ale można także przez złożone na krzyż gałązki, słomki lub przez obrączkę lub podkowę – symbol szczęścia. 

Czary mary wosku lanie, co ma być niech się stanie” – grupowe wypowiedzenie słów symbolizujących powodzenie wróżby.
Każde dziecko/rodzic trzyma podkowę, klucz nad miską wypełnioną wodą,             a nauczyciel leje wosk. Po zastygnięciu wosku, dzieci obserwują kształt uzyskanego odlewu.

- wróżba „Linie papilarne” dla dzieci:
Panie z Koła Aktywnych Kobiet zapraszają chętne dzieci do wróżenia z dłoni, rysując na nich kolorowymi flamastrami linie papilarne – miłości i zdrowia.

- wróżba „Karty” dla dzieci:
Przedszkolaki losują karty do których przyklejone są drobne przedmioty symbolizujące ich przyszłe życie. Nauczycielka odczytuje dzieciom znaczenie tych przedmiotów.
  • Cukierek - życie słodkie i wesołe,
  • Piórko - życie lekkie i przyjemne,
  • Ziarenko pieprzu - życie pełne przygód,
  • Muszelka - życie na morzu lub w dalekim kraju,
  • Kamyk - życie pracowite i pożyteczne.
  • Grosik - bogactwo,
- wróżba „Kim będę?” dla dzieci:
Chętne dzieci odkrywają przedmioty symbolizujące różne zawody, ukryte pod kolorowymi kubeczkami.
kubeczek bez przedmiotu – niespodzianka od losu
moneta –urzędnik, sklepowa
grzebień – fryzjer/fryzjerka
różaniec – ksiądz/zakonnica
metr krawiecki – krawiec/krawcowa
owoc – ogrodnik/ogrodniczka
długopis – pisarz

7. Wspólne tańce przy muzyce romskiej.

8. Wróżby andrzejkowe:

- wróżba  „Ze sznurka” dla rodziców:
Chętni rodzice otrzymują kawałki sznurka, ich zadaniem jest zawiązanie                na nim w ciągu 1 minuty, jak największej liczby supełków.
Osoba, która zawiąże najwięcej supłów – w życiu stłucze najmniej talerzy i szklanek.

- wróżba „Ciastko z niespodzianką” dla wszystkich uczestników spotkania:
Nauczycielka częstuje uczestników spotkania upieczonymi ciasteczkami
 – do każdego ciasteczka dołączona jest karteczka z wróżbą na przyszłość.

9. Zaproszenie na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

10. „Spełnione marzenia” - informacja zwrotna – dzieci i rodzice wyrażają swoją opinie o minionym spotkaniu poprzez przerzucenie kuli ze zgniecionej kartki czerwonej – wrażenia pozytywne lub niebieskiej – negatywne przez obręcz. Trafienie kulą do celu będzie oznaczało spełnienie marzeń i przepowiedni.    
11. Podziękowanie uczestnikom spotkania za wspólną zabawę.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz