| SPOTKANIE ANDRZEJKOWE Z UDZIAŁEM RODZICÓW ORAZ PAŃ Z KOŁA AKTYWNYCH KOBIET W ROLI CYGANEK. |
Scenariusz spotkania
andrzejkowego w grupie dzieci czteroletnich
z udziałem rodziców oraz pań z Koła Aktywnych Kobiet.
Data: 27 listopada 2015 r. ,godz. 930.
Temat spotkania: „Wróżby i cygańskie rytmy”.
Cel ogólny: Zapoznanie
dzieci ze zwyczajami i tradycjami andrzejkowymi poprzez uczestnictwo w
zabawach, wróżbach i konkursach.
Cele operacyjne:
- przejawia, w miarę swoich
możliwości, zainteresowanie wybranymi zabytkami i dziełami sztuki oraz
tradycjami i obrzędami ludowymi ze swojego regionu;
- śpiewa piosenki z
dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w
zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;
- wie, jak należy się
zachować na uroczystościach, np. na koncercie, festynie, przedstawieniu, w
teatrze, w kinie;
- potrafi uważnie patrzeć
(organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest
przedstawione na obrazkach;
- obdarza
uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują; grzecznie
zwraca się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy;
- przestrzega
reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w
zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;
Metody pracy:
•
podające: objaśnienie, opowiadanie;
•
poszukujące: pogadanka, rozmowa;
•
eksponujące:
- impresyjne: ekspozycje
utworów muzycznych, strojów, rekwizytów;
- ekspresyjne: twórczość
muzyczna;
•
praktyczne: realizacja zadań wytwórczych;
Formy pracy:
- indywidualna,
- zespołowa,
- zbiorowa
Środki dydaktyczne:
serduszka z imionami na
tasiemkach;
buty przedszkolaków, bilety;
roztopiony wosk, miska z
wodą, klucze ozdobione przez przedszkolaków, podkowa;
kolorowe flamastry;
karty z doklejonymi
przedmiotami: cukierek, piórko, ziarenko pieprzu, muszelka, kamyk, grosik;
kolorowe kubeczki, moneta,
grzebień, różaniec, metr krawiecki, owoc, długopis;
ciasteczka z karteczką z
wróżbą;
jabłka, noże;
kawałki sznurka, stoper;
obręcz, czerwone i niebieskie
kartki papieru;
podziękowanie i symboliczne
upominki dla pań z Koła Aktywnych Kobiet oraz opiekuna stażu;
nagrania muzyki romskiej;
Przebieg spotkania:
1. Powitanie zaproszonych gości: rodziców oraz pań z
Koła Aktywnych Kobiet, opiekuna stażu p. Barbary Korona i przedszkolaków przez
nauczyciela prowadzącego zajęcia.
2. Zapoznanie uczestników spotkania z tradycjami
andrzejkowymi przez panią z Koła
Aktywnych Kobiet oraz zaproszenie dzieci do wspólnej zabawy.
Są
różne sposoby, żeby się dowiedzieć, co nas czeka w przyszłości. Można pójść do wróżki,
która ma czarnego kota i szklaną kulę. Można zapytać Cyganki,
która wróży z kart i ręki. Można też wróżyć sobie samemu, ale trzeba to
robić w czasie niezwykłym. Do dzisiaj przetrwała jedynie tradycja andrzejkowa,
będąca zabawą połączoną ze wspólnymi wróżbami dziewcząt i chłopców. Obecnie
andrzejki są wesołym spotkaniem towarzyskim dostarczającym wielu przeżyć i
emocji.
Zapraszam więc i Was na
wspólną zabawę andrzejkową.
3. Prezentacja wybranych
układów tanecznych do nagrań muzyki romskiej przez panie z Koła Aktywnych
Kobiet, zaproszenie pozostałych uczestników spotkania do wspólnej zabawy.
4. Wróżby andrzejkowe:
- wróżba
„Serca” dla dzieci:
Losowanie
serduszek z imionami (dziewczynki z imieniem chłopca, a chłopcy z imieniem
dziewczynki), poznanie imienia swojej przyszłej sympatii.
Zawieszenie
sobie na szyi wybranego serduszka.
-
wróżba „Buty” dla dzieci:
Grupę
dzieci czteroletnich dzielimy na chłopców i dziewczynki, każdy uczestnik zabawy
zdejmuje z nogi lewy bucik. Wszystkie dziewczynki jednocześnie rzucają swoje
buty w kierunku drzwi, właścicielka buta, który upadł najdalej za drzwiami
otrzymuje w nagrodę bilet, symbolizujący wyjazd w daleką podróż. W ten sam
sposób prowadzimy zabawę z chłopcami.
-
wróżba „Obierzyny z jabłek” dla rodziców:
Chętne
osoby obierają po jednym jabłku – uzyskaną obierzynę przerzucają przez lewe
ramię i oglądają uzyskany kształt/ literę.
5. Tańce przy muzyce
„Cygańskie rytmy” w wykonaniu pań z
Koła Aktywnych Kobiet oraz dzieci i ich opiekunów.
6. Wróżby andrzejkowe:
- wróżba
„Lanie wosku” dla dzieci i chętnych rodziców:
Nauczycielka recytuje fragment wiersza B. Formy:
Andrzejkowe mamy święto,
Co się dzisiaj nam wywróży?
Mamy miskę pełną wody,
Wosk w garnuszku i klucz duży.
Andrzejkowe mamy święto,
Co się dzisiaj nam wywróży?
Mamy miskę pełną wody,
Wosk w garnuszku i klucz duży.
Wosk lejemy, wosk lejemy…
Zaraz wszyscy się dowiedzą,
Zaraz wszyscy się dowiedzą,
Co nam wróżby, co nam wróżby
Co nam wróżby przepowiedzą.
Tradycja mówi, że wosk lejemy przez ucho
klucza (klucz – symbol zamknięcia sekretu, tajemnicy). Ale można także przez
złożone na krzyż gałązki, słomki lub przez obrączkę lub podkowę – symbol
szczęścia.
„Czary
mary wosku lanie, co ma być niech się stanie” – grupowe wypowiedzenie słów
symbolizujących powodzenie wróżby.
Każde dziecko/rodzic trzyma podkowę, klucz nad miską wypełnioną wodą, a nauczyciel leje wosk. Po zastygnięciu wosku, dzieci obserwują kształt uzyskanego odlewu.
Każde dziecko/rodzic trzyma podkowę, klucz nad miską wypełnioną wodą, a nauczyciel leje wosk. Po zastygnięciu wosku, dzieci obserwują kształt uzyskanego odlewu.
-
wróżba „Linie papilarne” dla dzieci:
Panie
z Koła Aktywnych Kobiet zapraszają chętne dzieci do wróżenia z dłoni, rysując
na nich kolorowymi flamastrami linie papilarne – miłości i zdrowia.
-
wróżba „Karty” dla dzieci:
Przedszkolaki
losują karty do których przyklejone są drobne przedmioty symbolizujące ich
przyszłe życie. Nauczycielka odczytuje dzieciom znaczenie tych przedmiotów.
- Cukierek - życie słodkie i wesołe,
- Piórko - życie lekkie i przyjemne,
- Ziarenko pieprzu - życie pełne przygód,
- Muszelka - życie na morzu lub w dalekim kraju,
- Kamyk - życie pracowite i pożyteczne.
- Grosik - bogactwo,
-
wróżba „Kim będę?” dla dzieci:
Chętne
dzieci odkrywają przedmioty symbolizujące różne zawody, ukryte pod kolorowymi kubeczkami.
kubeczek
bez przedmiotu – niespodzianka od losu
moneta
–urzędnik, sklepowa
grzebień
– fryzjer/fryzjerka
różaniec
– ksiądz/zakonnica
metr
krawiecki – krawiec/krawcowa
owoc
– ogrodnik/ogrodniczka
długopis
– pisarz
7. Wspólne tańce przy muzyce romskiej.
8. Wróżby andrzejkowe:
-
wróżba „Ze sznurka” dla rodziców:
Chętni
rodzice otrzymują kawałki sznurka, ich zadaniem jest zawiązanie na nim w ciągu 1 minuty, jak
największej liczby supełków.
Osoba,
która zawiąże najwięcej supłów – w życiu stłucze najmniej talerzy i szklanek.
-
wróżba „Ciastko z niespodzianką” dla wszystkich uczestników spotkania:
Nauczycielka
częstuje uczestników spotkania upieczonymi ciasteczkami
– do każdego ciasteczka dołączona jest
karteczka z wróżbą na przyszłość.
9. Zaproszenie na słodki
poczęstunek przygotowany przez rodziców.
11. Podziękowanie uczestnikom spotkania za wspólną zabawę.
